Notifications
Clear all

PFA?

4 Posts
4 Users
0 Reactions
3 Views
(@Anonymous)
Posts: 0
 
[#1158]

Bună! Este cineva pe aici care si-a făcut PFA? Sau voi cum faceți cu banii obținuți din videochat? Cum ii declarati? Sunt la început de drum și am nevoie de sfaturi ?
Mulțumesc! ?


 
Posted : 13/06/2022 12:51 pm
(@Anonymous)
Posts: 0
 

Bunăă, poți să îți faci PFA sau poți să îți deschizi și firmă, depinde foarte mult de nivelul de încasări și de cheltuielile pe care le ai. Îți recomand să vorbești cu cei de la studio-ul la care lucrezi, și dacă nu lucrezi deja cu un studio, recomand să o faci. În cazul în care nu dorești să colaborezi cu unul, recomand să iei legătura cu un avocat și un contabil ca să îți explice diferențele dintre cele două ca să îți dai seama care e opțiunea cea mai bună pentru tine


 
Posted : 20/06/2022 1:18 pm
(@shawn-murphy)
Posts: 59
Trusted Member
 

Buna, poti lucra si cu SRL si cu PFA (PFA-ul are o forma mai simpla de contabilitate si cumva e mai convenabila pentru ca banii sunt ai tai nu ai firmei) iar declaratiile se depun o data pe an, declaratie unica. Daca incasez sume foarte mari, pe declaratia unica iti poti plati la salariul minim pensia, sanatatea si impozitul de 10% dupa ce iti scazi din cheltuieli.


 
Posted : 21/06/2022 11:03 am
(@beatriz)
Posts: 206
Estimable Member
 

Recomand să alegi PFA dacă vrei ca banii pe care îi faci să fie banii tăi. Dacă vrei să faci SRL banii pe care îi încasezi vor fi ai firmei și îi poți cheltui pe ceea ce vrei tu


 
Posted : 21/06/2022 11:29 am
Share:
sau

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

sau

Creează cont