Model independent t...
 
Notifications
Clear all

Model independent taxe

5 Posts
5 Users
0 Reactions
2 Views
(@Anonymous)
Posts: 0
 
[#1282]

Buna fetelor, voi cum va declarati la anaf ? ce este de plata ? eu am depus declaratia 200 cu venituri din strainatate , am inteles ca este vorba despre 10 % taxe + Cass. ulterior am auzit ceva legat de tva daca atingi un prag de 300.000 lei dar in acelasi timp siteurile mentioneaza in contract ca nu exista drepturi de autor sau trebuie asigurate de catre Studio, dar eu nu lucrez cu un studio


 
Posted : 09/09/2022 8:06 am
(@lollagodiva)
Posts: 573
Noble Member
 

Hei, la mine se ocupa studio ul de chestiile astea, dar din cate stiu de la prietene care fac asta independent, platesc taxele de care ai zis tu. Daca depasesti acel plafon intr-adevar ar trebui sa devii platitor de TVA, dar pentru asta trebuie sa ii incasezi pe firma. Cel mai bine colaborezi cu un studio, sau te duci la un contabil care sa stie exact ce trebuie facut:))


 
Posted : 12/09/2022 12:20 pm
(@Anonymous)
Posts: 0
 

Recomand să iei legătura cu un studio să vezi ce îți spun legat de astea, și totodată cu un avocat și un contabil ca să vezi ce îți spun. Până la urmă oricum e bine să ai mereu un contabil bun


 
Posted : 22/09/2022 9:24 am
(@deniseb)
Posts: 228
Reputable Member
 

In cazul in care nu vrei sa lucrezi sau sa ai vreun contact cu un studio, eu zic ca cel mai sigur si usor pentru tine este sa vorbesti cu un contabil, eventual avocat care iti prezita legislatia si urmarile exactt asa cum functioneaza in momentul actual. Mi se pare cea mai safe cale


 
Posted : 14/11/2022 2:13 pm
(@jessiedobrick)
Posts: 128
Estimable Member
 

si eu tot prin studio lucrez si nu am probleme, ma ajuta cu absolut orice, credeam ca este greu si stresant, dar m-au ajutat mereu


 
Posted : 05/12/2022 12:45 pm
Share:
sau

Conectați-vă cu datele de autentificare

sau    

Ați uitat datele dvs.?

sau

Creează cont